1

Çay Makineleri

Çay, kültürümüzün en önemli sıcak içeceklerinden biridir. Sabah mükellef bir kahvaltı ya da mis gibi sıcacık bir simidin yanındaki çaya kimse hayır demez. Sabah kahvaltısının yanı sıra yemeklerden sonra gün içinde birçok zaman diliminde çay içmeye devam edilir. Ev hanımlarının ya da annelerimizin altın günlerinin de vazgeçilmezlerinden biri çaydır. Teknolojinin gelişmesiyle ise klasik çay demliklerinin yerini çay makineleri almaya başlar. Daha hızlı su ısıtan ve çayı demleyen çay makineleri zamandan da tasarruf etmemizi sağlayınca neredeyse her eve girmeyi başaran küçük ev aletleri arasında ilk sıralarda yerini alır. Bu sayede çayın yoğun olarak tüketildiği bu ortamda çay makineleri de yaşamı en çok kolaylaştıran detayları bir arada kullanıcılarına sunar. Bu sayede birçok model seçeneği arasından kullanımınıza uygun bir çay makinesin rahatlıkla tercih edebilir, hem tasarımı hem de işlevselliği ile çay saatlerinizi hem hızlı hem de keyifli hale getirebilirsiniz.

Çay Makinesi Modelleri

Eskiden ocak ya da soba üstünde demlenen çaylar, teknolojinin gelişmesiyle yerini çay makinelerine devreder. Oldukça kullanışlı olan bu çaycıların birçok farklı modeli bulunur. Çay makinesi modellerinden ilki çelik çay makineleridir. Bu modellerin alt ve üst kısımları paslanmaz çelikten yapılmıştır. Genel olarak alt kısmında gizli rezistans bulunur. Çay makinesi çeşitlerinden bir diğeri ise cam çay makineleridir. Çelik çay makinelerine alternatif olarak üretilmiş bu modelin alt kısmı çelikten, üst demlik kısmı ise camdan yapılmıştır. Cam demlikte içilen çayın lezzetini daha çok seviyor iseniz bu model tam size göre. Bazı çay makinesi markaları ise hem alt hem de üst kısmı cam olacak şekilde modeller de geliştirmiştir. Alt kısmında bulunan mavi ışık suyun kaynama esnasında hoş bir ambiyans oluşturur. Diğer bir çay makinesi modeli ise semaver tipinde olanlardır. Yine elektrikle çalışan bu model Türk çay kültürünün vazgeçilmezi semaverden esinlenilerek yapılmıştır. Bu modelin genelde sanayi tipi biliniyor olsa da evde kullanabileceğiniz şekilde şık ve daha küçük ebatlara sahip olanı da bulunur. Üst kısmı klasik demlik şeklindedir. Alt kısmında ise su için musluk bulunur. Bu musluk sayısı semaverin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Çayın yanı sıra kahve de kültürümüzün vazgeçilmez parçalarından biridir. Bu sebeple çay ve Türk kahvesini ayrı düşünemeyenler için piyasada kendine yer edinmiş markalar ikisini bir arada bulabileceğiniz ürün alternatifleri üretmiştir. Geniş bir elektronik aksam üzerinde hem çaycınız hem de kahve makineniz için özel yerler bulunur. Teknolojik gelişmeler çay makinesi modellerini de etkilemiştir. Zamanla ayarı bulunan çay makineleri kendi kendine çay demleme fonksiyonuna sahiptir. Bu sayede sabah uyandığınızda sıcacık çayınız hazır olabilir. İhtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda birçok renk ve özelliğe sahip çay makinelerinden birini ürünleri karşılaştırarak kolayca satın alabilirsiniz.

Çay Makinesi Fiyatları

 

Çay makineleri neredeyse her gün kullanılan küçük ev aletlerinden biridir. Birçok farklı ortamda çay makinesi görebilirsiniz. Kolay kullanımı, pratik ve taşınabilir olması sebebiyle evlerin yanı sıra birçok ofis ortamında da tercih edilir. Bu kadar çok kullanılan çay makinelerinin birçok farklı renk ve model seçeneği de bulunur. Çay makinesi fiyatları da oldukça geniş bir yelpaze içinde dağılım gösterir. Fiyatları etkileyen en önemli unsur kullanılan malzemenin kalitesidir. Su ve elektrik bir araya geldiğinde tehlikeli bir çift olabilir. Bu sebeple kullanılan malzeme kaliteli ve dayanıklı olmalıdır. Kalitesiz plastikten yapılmış ürünler kısa bir süre sonra çalışamaz duruma gelebilir. Özellikle elektrik akımı sağlayan kısımların suyla teması istenmeyen kötü sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple çay makinesi alırken kalitesine özen göstermeniz tavsiye edilir. Çay makinesi fiyatları makinenin çelik ya da cam olmasına göre de değişkenlik gösterir. Burada tercihi kişisel ihtiyaç ve zevklerinizi göz önüne alarak yapabilirsiniz. Ancak cam kırılgan bir malzeme olduğu için kullanırken özen gösterilmesi gerekebilir. Fiyatlar üzerinde etkili olan bir diğer unsur ise kullanılan teknolojidir. Gelişen teknoloji sayesinde bazı çay makinesi markalarının ürünleri sesli uyarı sistemini de geliştirdiler. Bu konuşan çay makineleri su kaynadığında çayı demlemeniz için sesli bir uyarı anons eder. Bu teknolojik gelişim fiyatlarda da farklılıklara yol açar. Bazı semaver modellerinde ise seramik kullanıldığını görürsünüz. Bu tarz farklılıklarda fiyatları etkiler.

 

Çay Makinesi Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

 

 

Evlerimizin vazgeçilmez mutfak yardımcılarından biri olan çay makinesi seçiminde dikkat edilmesi gereken birtakım özellikler bulunur. Bu özelliklere geçmeden önce ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi doğru belirlemek en doğru kararı vermenize yardımcı olur. Bu sebeple ne sıklıkla çay makinesi kullanıldığını belirlemek size yol gösterir. Dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biri çay makinesi yapımında kullanılan malzemenin kalitesidir. Çay makinenizin büyüklüğü ise satın alma esnasında vermeniz kararlardan biridir. Çay makinesinin nerede ve kaç kişi tarafından kullanılacağının belirlenmesi bu aşamada size yardımcı olur. Ofis gibi kalabalık bir ortamda ya da misafir ağırlamayı seven bir aile tarafından kullanılacaksa litre bakımından daha büyük su ve demlik haznesine sahip olması tavsiye edilir. Bu sayede demlediğiniz çay çok kişiye ve daha uzun süreler yetecektir. Aksi durumda sürekli çay demlemek gerekir. Su bitince otomatik kapanma özelliğinin bulunması ise güvenlik açısından oldukça önemlidir. Ayrıca garanti ve servis hizmet ve koşulları ise satış sonrası yaşayabileceğiniz sorunları çözme konusunda güven veren ve dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Cam çay makineleri de bu seçenekler arasında estetik görünümleri ile öne çıkar. Tüm bu seçenekler arasından kendinize uygun bir alternatife kolaylıkla karar verebilir, uzun süre boyunca kullanabileceğiniz çay makinelerine sahip olabilirsiniz.