Tükendi
Adet
372,90 TL KDV Dahil
495,00 TL KDV Dahil
Tükendi
Adet
101,20 TL KDV Dahil
115,50 TL KDV Dahil
Tükendi
Adet
163,90 TL KDV Dahil
179,30 TL KDV Dahil
1

Binmeli Oyuncaklar

Çocuklar bisiklete binmekten büyük mutluluk duyarlar. Onlar için bisikletleri çok önemlidir. Önce dört tekerlekli, sonra üç tekerlekli ve sonunda iki tekerlekli bisiklete binerler. Yaşları, boy ve kiloları değiştikçe kullandıkları bisiklet modelleri de değişir. Bu kriterlere uygun olarak üretilen bisikletler çeşitli özellikler sunar. Çocuklar için seçilecek bisiklet modellerinde dikkatli olmak gerekir. Onların bedensel özelliklerine uygun ürünlerin seçilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen olaylarla karşılaşılabilir. Kazalar yaşanabilir.

Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Bisiklete Binebilir?

Küçük çocuklar, 3 – 4 yaş itibariyle bisikletle ilgilenmeye başlar. Anne ve babalarından bisiklet isteme yaşları da bu döneme denk gelir. Yaklaşık 14 – 15 yaşlarına kadar bisiklete binerler. Sonra bu istekleri azalma gösterebilir. Bazı çocuklarsa yetişkinlik dönemlerinde tekrar bisiklete binmeye devam ederler. Yaz ayları ve hafta sonları çocukların en yoğun olarak bisiklet kullandıkları dönemlerdir. Çocukların bisiklete binmekten zevk almaları için sevdikleri bir modelin seçilmesi ve vücut ölçüleriyle uyumlu olması çok önemlidir.

Çocuk Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuğunuza alacağınız bisikletin, onun güvenliği bakımından tehlike yaratmayacak özellikte olmasına özen göstermelisiniz. Bisikletin, çocuğun fiziksel özelliklerine uygun olması ve dayanıklı malzemeden üretilmesi, öncelikli tercihiniz olmalıdır. Çocuk bisikleti alırken şu kriterlere dikkat edebilirsiniz:

  • İlk kez bisiklet kullanacak küçük çocuklar için dört tekerlekli bisiklet tercih etmelisiniz.
  • Bisikletin sele uzunluğunu, çocuğunuzun boyuna göre seçilmelisiniz. Boyuna oranla yüksek olan bir sele, çocuğunuzun zorlanmasına yol açacak ve tehlike yaratacaktır.
  • Olabilecek kazaları düşünerek dayanıklı ve kaliteli bir model seçmelisiniz. Çocuğunuz bisikletten düşerse, bisiklet parçalarının ona zarar vermeyecek malzemelerden yapılmış olduğundan emin olmalısınız.
  • Kolay kullanım imkânı sunan ve çocuğunuzun kol ölçüleriyle uyum sağlayan bir direksiyonu olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Ayarlanabilir selesi olan bisikletleri tercih etmelisiniz.
  • Çocuğunuzun sevmeyeceği ya da istemediği bir bisikleti almamalısınız. Hoşlanmadığı bir model, onun bisiklete binme isteğini yok edebilir. İstediği bisiklete binmek onun özgüvenini de artırır.
  • Güvenli olarak bisiklet kullanması için çocuğunuza bisiklet kaskı, dirsek koruyucu, dizlik, gözlük gibi güvenlik ekipmanları da almalısınız.
  • Ön kısmında sepeti olan, su matarası taşımaya uygun modelleri tercih etmelisiniz. İhtiyaçlarını taşımaya yarayacak olan bu ekipman ona rahat hareket etme yetisi sunacaktır.

Yanlış Bisiklet Seçiminin Sakıncaları Nelerdir?

Yanlış bisiklet seçimi yapmak çocuğun boyu, kilosu ve yaşıyla örtüşmeyen bir model almak ve sevmediği bir bisiklete binmeye zorlamak onun bisiklete binmeyi bırakmasına neden olabilir. İstekli olduğu halde korkan ve ilk defa bisiklete binecek olan çocuklara, kesinlikle dört tekerlekli bisiklet almak gerekir. Çünkü 1 – 4 yaşındaki çocukların motor becerileri yeterli düzeyde gelişmediği için tam olarak denge kuramazlar. Dört tekerlekli bisikletler bu nedenle tercih edilmelidir. Çocuklar seleye oturdukları zaman, ayakları yere basabilmelidir. 3 – 6 yaş grubu çocuklar için 12 veya 14 jant bisiklet tercih etmek en doğru seçenek olacaktır. Yaşları büyüdükçe ve boyları uzadıkça bisiklet jantları da büyümektedir. Bu zamanlar için 16 jant, 20 jant ve daha yukarı ürünler seçilmelidir. Bisikletle dolaşmak çocuklar için eğlenceli bir aktivitedir. Fakat bisiklet bir oyuncak değildir. Doğru olarak kullanılmazsa risk yaratabilir. Çocuklara büyük gelen bisikletler tehlike içeren ürünlerdir. Aynı şekilde küçük gelen bisikletlerin de kullanılmaması gerekir.

Çocuğunuzun güven içinde bisiklet kullanmasını istiyorsanız, doğru modeli seçmenin yanı sıra ona kask kullanma alışkanlığını da kazandırmanız gerekir. Bu çok önem taşıyan konuda asla taviz vermemelisiniz. Kasksız bisiklet kullanmanın doğuracağı sonuçları, ona göstererek açıklamalısınız. Mutlu olması ve keyif alması için bisikletini, kendi seçtiği objeler ya da oyuncaklarla süslemesine de izin vermelisiniz. Birçok nitelik sunan, farklı yaş ve beden özelliklerine göre üretilmiş çocuk bisikleti modellerini inceleyebilirsiniz.