Adet
319,00 TL KDV Dahil
399,00 TL KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
Tükendi
Adet
490,18 TL KDV Dahil
511,10 TL KDV Dahil
Tükendi
Adet
665,87 TL KDV Dahil
718,74 TL KDV Dahil
Tükendi
Adet
613,17 TL KDV Dahil
718,74 TL KDV Dahil
Tükendi
Adet
384,77 TL KDV Dahil
447,22 TL KDV Dahil
1

Kusursuzluk Kaliteli Ütü Seçimi ile Başlar

 

Ütü

Kumaşlardaki kırışıklıkları düzeltmek için yüzyıllardır kullanılan ütü modelleri, günlük hayatın vazgeçilmez ev aletleri arasında yerini alıyor. Kazanlı ütü seçeneklerinden seramik tabanlı ütü ürünlerine geniş bir model yelpazesi sunan ütüler, farklı kumaşları rahatlıkla ütüleyebilmek için özel programlar ve taban yapıları sunuyor. Yenilikçi teknolojiler ve özel malzemelerden üretilen taban yapıları, en hassas kumaşlara dahi zarar vermiyor, sorunsuz bir kullanım sağlıyor. Tarih boyunca ısıtılmış taş ve camlara demir bloklara pek çok yöntemle üretilen bu özel alet, uzun süre kullanılan kömürlü ütülerin ardından elektrikli modeller ile büyük bir yaygınlığa kavuştu. 1883’de ABD’de elektrikli ütünün keşfedilmesinin ardından pek çok aşama geçiren ütüler, buharlı modelleri ile yüz yıldan fazla süredir ev işlerindeki en büyük yardımcı pozisyonunda bulunuyor.

Ütü önerileri arasında buharlı ya da buhar kazanlı ütü seçenekleri ön plana çıkarken, bu ürünler sağladıkları kullanım kolaylığı ve konfor ile büyük ilgi görüyor. Ütü markaları tarafından geliştirilen farklı modeller fiyat açısından da her bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Her türlü ihtiyaca yanıt veren modellerle ürün çeşitliliği ile beğeni toplayan Trendyol, uygun satın alma seçenekleri ile yüksek kalitenin herkes için erişilebilir olmasına yardımcı oluyor. İndirimli ütüler ve özel kampanyalarla kaçırılmayacak ütü fiyatları sağlayan Trendyol basit ve pratik el ütüsü ürünlerinden, yüksek buhar gücüne sahip buharlı ütü makinesi modellerine pek çok seçenek sunuyor. Trendyol’un avantajlı ve güvenli alışveriş dünyasında her zevke ve her bütçeye uygun ürünleri oldukça makul ütü fiyatları ile satın almak mümkün oluyor.

 

Buharlı Modeller ve Avantajları

 

Ütü çeşitleri arasında çoğunlukla buharlı ya da kazanlı modeller ön plana çıkıyor. Buharlı ütü ürünleri küçük ve işlevsel yapıları ve güçlü buhar sistemleri ile ile oldukça konforlu bir kullanım sunuyor. Sahip oldukları rezistans mekanizması sayesinde tabanı ısıtılan ve tabandaki deliklerden buhar çıkışı sağlanan bu ütüler, kıyafetlerdeki kırışıklıkları kolayca açıyor. Ütü almayı düşünenler daha pratik bir kullanım için haznesinin kapasitesini ve buhar çıkış gücünü göz önünde bulunduruyor. Pek çok ünlü beyaz eşya markasının ürünleri tercih edilebildiği gibi, yıllardır özellikle ütü konusunda uzmanlaşmış markalar da öne çıkabiliyor. Yenilikçi dijital teknolojiler ütüleri de değiştiriyor ve bazı akıllı ürünler kumaş çeşidini algılama, ısı ayarını otomatik yapma gibi özellikler de sunuyor.

Ütü kazanlı olduğunda çok daha etkili bir buhar performansı gösterebiliyor. Buhar kazanlı ütü yorumları ve tavsiyelerinde özellikle kalabalık aileler için iyi bir tercih olduğu vurgulanıyor. Bu ütülerin sahip olduğu yüksek buhar kapasitesi tek seferde çok daha fazla kıyafet ve kumaşı ütüleme imkânı sunuyor. Ütü kazanlı olduğu için ütüleme işlemi kesintiye uğramıyor ve tek seferde tüm işler kolayca halledilebiliyor. Buhar kazanlı ütü yorumları kullanım süresi konusuna olumlu sözler içeriyor ve özellikle zor açılan kırışıklıklarla sık karşılaşanlar için büyük konfor sağladığı dile getiriliyor. 8 bar ütü ürünleri tek püskürtmede oldukça yüksek değerde buhar basıncı sağlayarak en zor kırışıklıkların dahi çözülmesini sağlıyor. Ütü 3000 Watt olduğunda yüksek ısılara hızla çıkarken, 8 bar ütü şok buhar da dahil olmak üzere etkili buhar seçenekleri sunuyor. Kazanlı modeller gibi pres ütü seçenekleri de kıyafetlerinin ütüsünü o kıyafete ihtiyaç duyduğu an değil, çamaşırlar yıkandıktan sonra toplu olarak ütü yapanların tercihi oluyor. Buhar gücünün yardımıyla yapılan ütülerde kumaşlar daha az yıprandığı için kıyafetlerin uzun ömürlü olması sağlanıyor. Güçlü buhar etkisi kat kat kıyafetlerin dahi kolayca ütülenmesini kolaylaştırıyor. Otomatik olarak kireci temizleyen modeller çok daha uzun ömürlü bir kullanım sağlıyor. Suda bulunan kirecin buhar mekanizmalarına zarar vermesini önleyen bu modeller, performans kaybının önüne geçiyor, ürünün işlevini sağlıklı biçimde yerine getirmesini kolaylaştırıyor. Aynı biçimde damlama önleyici sistem de ütü esnasında damlacık oluşumunun önüne geçiyor ve kumaşlarda küçük lekeler oluşmasını önlüyor.

 

Profesyonellerin Tercih Ettiği Modeller

 

Ütü markaları evlerde kullanılmak üzere geliştirdikleri modellerin yanı sıra profesyonel kullanım için de pek çok model üretiyor. Ütü satın almayı planlayan profesyoneller ihtiyaçlarına uygun büyüklük ve tipteki ütüleri rahatlıkla seçebiliyor. Pres ütü ürünleri en yaygın kullanılan profesyonel ütü seçenekleri arasında yer alıyor. Farklı genişlikte ütüleme yüzeylerine sahip olan bu modeller, farklı kademelerde ayarlanabilen yüksek buhar basıncı sunuyor. Profesyonel ütü ürünleri uzun süre kesintisiz kullanıma uygun, seri hareketlerle kısa sürede ütüleme yapabilen modellerden oluşuyor. Sanayi tipi ütü ürünleri arasında ise çok daha büyük kapasiteli özel makineler bulunuyor. Tekstil fabrika ve atölyelerinin vazgeçilmez cihazları arasında yer alan sanayi tipi ütü seçenekleri, çok geniş yüzeylere saniyeler içinde etki ediyor ve kusursuz bir ütüleme sağlıyor.

Endüstriyel ütü çeşitleri, tekstil sektöründeki fabrika ve atölyelerin yanı sıra otel ve yatakhaneler, kuru temizleme sektörü, terziler ya da gelinlikçiler gibi pek çok sektörde gönül rahatlığıyla kullanılıyor. Bu ürünler yüksek buhar basınçları sundukları ve geniş yüzeyleri tek seferde ütüleyecek sıcaklığa eriştikleri için tasarımlarında güvenlik açısından pek çok önlem de alınıyor. Ütüleme işlemine ayrılan süreyi büyük ölçüde kısaltan ve ekstra su takviyesi olmasan saatler süren kullanım imkânı veren bu ürünler, yüksek enerji verimliliği ile tasarruflu bir sarfiyat sağlıyor. Sanayi tipi ürünlerden esinlenilerek üretilen, biraz daha küçük boyutlu buharlı ütü makinesi seçenekleri de benzer bir performans gösterebiliyor. Ütü makinesi fiyatları, sundukları olanaklar ve yüksek kapasiteleri göz önünde tutularak, ev tipi kişisel modellere göre daha yüksek düzeyde bulunuyor. Ütü makinesi fiyatları da sahip oldukları işlev ve kapasiteler, sundukları teknolojik olanaklar, buhar basıncı ve Watt gücü ile bağlantılı olarak değişiyor.

Endüstriyel ütü önerileri kullanılacağı ortama ve beklenen performansa göre farklılık gösteriyor. Sürekli üretim halindeki bir fabrika ya da atölye için daha seri çalışan büyük modeller gerekirken, terzi ya da gelinlikçiler için biraz daha küçük boyutlu performans ürünleri tercih edilebiliyor. Ütü satın almayı düşünen otel, yurt, yatakhane gibi kurumlar da kapasitelerine ve iş yoğunluğuna göre en doğru model ve markayı seçebiliyor.

 

Taban Çeşitleri ve Farklı Güç Seçenekleri

 

Ütü almak için araştırma yapanların dikkat ettiği önemli konular arasında ürünlerin taban malzemesi de bulunuyor. Pürüzsüz ve düz bir yapıda olan ütü tabanları, çoğunlukla paslanmaz çelik, seramik, titanyum gibi malzemeler kullanılarak üretiliyor. Yenilikçi teknolojilerden biri olan titanyum tabanlar paslanmaya ve aşınmaya karşı dayanıklı yapılarıyla öne çıkıyor. Isıyı kusursuz bir performansla kumaşlara aktaran titanyum tabanların temizliği ve bakımı da kolayca yapılabiliyor. Yaygın kullanılan bir taban türü olan seramik tabanlı modeller metal üzerine seramik kaplama olarak tasarlanıyor. Metal malzeme kumaşlara temas etmiyor ve ısı iletimini yüksek düzeyde gerçekleştiren seramik kaplama kırışıklıkların giderilmesini sağlıyor. Yapışmama özelliği açısından da memnuniyet verici bir performansa sahip olan seramik tabanlı ütü ürünleri, statik elektriği minimuma indiriyor ve yüksek sıcaklıklarda dahi sorunsuz çalışıyor. Daha klasik ütülerde tercih edilen paslanmaz çelik tabanlar, dayanıklılığı ile beğeni topluyor. Isıyı başarılı biçimde ileten, korozyona dirençli olan paslanmaz çelik ürünler, rahatça temizleniyor. Bu özel tabanların pek çok türü olduğu gibi, teflon kaplama ütü tabanları da tercih edilebiliyor. Taban tipi özellikle hassas kumaşların yanmaması ve ütünün kumaşa yapışmaması açısından büyük önem taşıyor. Kumaş üzerinde rahatlıkla kayan ve kumaşa zarar vermeyen taban seçenekleri kusursuz bir kullanım sağlıyor.

Taban yapısının yanı sıra aletlerin Watt cinsinden güçleri ve buhar kapasiteleri de performans açısından büyük önem taşıyor. 3200 W ütü seçenekleri en güçlü modeller arasında yer alıyor ve kısa sürede daha yüksek ısılara çıkarak zamandan kazandırıyor. Daha etkili bir ütüleme işlevi taşıyan 2800 Watt, 3200 W ütü ürünlerinin yanı sıra 3000 Watt ütü alternatifleri de sıklıkla tercih ediliyor. Ütü 2800 Watt olduğunda da oldukça etkili sonuçlar alınabilirken, 2500 Watt gibi daha pratik modeller de bulunuyor. Buharlı modellerde buhar çıkış güçleri de aynı biçimde ütüleme performansını doğrudan etkiliyor. Genel buhar kapasitesi dışında şok buhar basıncı değeri de işlevsel açıdan önem taşıyor. Buhar kapasitesine göre ütülerin dikey ütüleme özelliği de bulunabiliyor.

 

Seyahatler İçin Mini Ütü Alternatifleri

 

Buharlı, kazanlı, profesyonel modellerin yanı sıra daha pratik kullanım için seyyar ütü seçenekleri de bulunuyor. Sık seyahat yapanlar için mükemmel bir seçim oluşturan seyahat ütüsü ürünleri, kolayca taşınabilecek boyutlarda ve ağırlıkta oluyor. Elektrik bulunan her yerde ve her koşulda ütü yapmaya olanak tanıyan seyahat ütüsü, bavul ya da sırt çantalarına kolayca sığıyor. Kıyafetler çanta ve bavuldan çıktıktan sonra kırış kırış olduğundan bu ütüler özellikle uzun seyahatlerde ve iş gezilerinde önemli bir işlev üstleniyor. Seyyar ütü ürünleri yoğun ve sık kullanıma pek uygun olmadığı için sadece seyahatlerde kullanılması, evlerde günlük kullanım için tercih edilmemesi tavsiye ediliyor. Yerinde ve zamanında kullanıldığı bu ütüler de oldukça uzun ömürlü bir kullanım sunuyor. Diğer ütüler gibi el ütüsü seçeneklerinin de bakım ve temizliğini sistemli biçimde yapmak gerekiyor. Susuz çalışabilen ve buharsız olarak da başarılı biçimde kırışıklıkları gideren bu modeller, kademeli yapıları sayesinde kumaş türüne göre farklı sabit sıcaklık ayarlarıyla çalıştırılabiliyor. Yurt dışı seyahatlerine giderken konaklanan ülkenin priz türünün öğrenilmesi, farklı ise uygun dönüştürücü aparat bulundurulması gerekiyor. Seyahatler için tasarlanan ütülerin pek çok türü ve özelliği olduğundan seyahat ütüsü fiyatları da markaya ve modele göre değişiyor. 500 Watt ile 1500 Watt arası bir güç sunabilen bu ürünlerin yanı sıra askıdaki kıyafetleri buhar ile ütüleyen özel modeller ya da su haznesi bulunan buharlı ürünler de bulunuyor. Dikey buhar püskürtme yoluyla kırışıklıkları düzelten buharlı ürünler, şok buharlama güçleri sayesinde kusursuz bir işlev üstleniyor. Klasik seyahat modelleri oldukça uygun fiyatlarla satın alınabilirken, şok buhar kapasitesine sahip seyahat ütüsü fiyatları biraz daha yüksek standartlarda olabiliyor.

Yüksek ısı, su ve buhar ile çalışan ütüler, gerekli temizlik ve bakımları yapılmadığında bir süre sonra performans kaybına uğrayabiliyor ya da tabanları temiz kalmazsa kumaşlara zarar verebiliyor. Kendi kendini temizleyen modeller avantaj oluştururken, ütü tabanının sirkeli su kullanılarak nemli bir bezle silinmesi faydalı oluyor. Gövdede oluşacak lekelere karşı ise bulaşık deterjanı, ütü tabanı için ise çamaşır deterjanı kullanılabiliyor.

 

Ütü Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Minimal tasarımlardan çok gelişmiş modellere oldukça geniş bir ürün gamı bulunan ütülerin seçiminde bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Ütü yapma alışkanlığı arada sırada birkaç parça ütülemek olanların ya da ihtiyaç oldukça az sayıda kıyafeti ütülemeyi tercih edenlerin gelişmiş modellere başvurmasına gerek kalmıyor. Basit, pratik ve işlevsel buharlı modeller bu kişilerin ihtiyacını rahatlıkla karşılıyor. Seyahatler için küçük ütü seçenekleri doğru seçim olurken, çamaşırları düzenli ve toplu olarak ütüleyenlerin daha işlevsel modeller ihtiyacı oluyor. Kısa sürede çok fazla parçayı doğru biçimde ütülemeyi mümkün kılan buharlı ya da buhar kazandı ürünler, en zor kırışıklıkları rahatlıkla açıyor, kesintisiz ütü imkânı sağladıkları için zamandan kazandırıyor.

Ütü seçerken teknik detaylar büyük önem taşıyor. Ütülenecek ürünlerin kumaş yapıları göz önünde tutularak, uygun modellerin seçilmesi gerekiyor. Fazla ısınan modeller kumaşların zarar görmesine yol açabileceği gibi, yeterli ısınmamış ürünler de kırışıklık çözmede istenen sonuçları vermeyebiliyor. Paslanmaz çelik, teflon, seramik ya da titanyum malzemeden üretilen tabanlar farklı özelliklere sahip olsalar da, hem pürüzsüz kayganlıkları hem dayanıklı yapılarıyla istenen performansı sağlıyor. Paslanmaz çelik ürünler hassas kumaşlar için biraz daha fazla risk oluştururken, ısının yüksekliği kadar ütüleme yöntemi de önem kazanıyor. Otomatik kapanma özelliği olan ütüler olası ev kazalarının önüne geçerek güvenli bir kullanım sağlıyor. Otomatik kapanma özelliği bulunan modeller, herhangi bir nedenle fişte unutulduğunda ya da belirli bir süre hareket etmediğinde kendisini otomatik olarak uyku moduna alıyor.

Ütü tavsiyesi yapanlar buhar basıncı ve Watt gücüne de dikkat edilmesini öneriyor. Watt gücü zamanı daha verimli kullanmayı sağlarken, buhar gücü kırışıklıklarla çok daha etkili mücadele olanağı tanıyor. Enerji verimliliğine dikkat edilmesi uzun vadede ekonomik açıdan faydalı sonuçlar sağlıyor. Ütü tavsiyesi yapanlar sahip olunan kıyafetlerin türü ve kumaşına dikkat edilmesi, satın alınan modelin bu kumaşlara uygun olduğundan emin olunması gerektiğini de dile getiriyor.

 

Farklı Ütü Modellerinin Fiyatları

 

Ütüler yapıldıkları malzemeden, marka ve model özelliklerine, kullandıkları buhar sisteminden taban yapılarına çok çeşitli biçimlerde üretildiğinden fiyatları da buna göre değişken bir düzey sunuyor. Buhar kazanlı modeller ya da profesyonel kullanım için tasarlanan buharlı pres makineleri, oldukça yüksek bir fiyat diliminde bulunuyor. Fabrikaların ve diğer iş yerlerinin ihtiyacını karşılayan bu modellerden çok daha uygun fiyatlara ev tipi üstün performans ürünleri satın alınabiliyor. Su haznesi kapasiteleri ve buhar çıkış güçleri ve ütüleme yüzeylerinin boyutları da fiyatlar üzerinde etkili oluyor. Klasik buharlı ürünler ya da el tipi seyahat modelleri herkesin erişebileceği fiyatlarla kolaylıkla bulunabiliyor. Akıllı teknolojiler içeren yeni nesil ütüler de fiyat olarak biraz daha farklı bir segmentte yer alıyor. Otomatik kapanma özelliğinden, enerji verimliliği sunan modellere, dokunmatik kontrol paneline sahip olanlardan daha düşük ses için susturucu içeren seçeneklere bir çok özellik de fiyatların farklılaşmasına neden oluyor.

Ütü seçimi yaparken hem fiyat, hem özellikler açısından detaylı bir araştırma yapılması en doğru kararı vermeyi kolaylaştırıyor. Trendyol’da birbirinden ünlü markaların yüksek kaliteli modellerine rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ürünlerin özelliklerini ve işlevlerini karşılaştırmaya imkân veren, teknik özellikleriyle ilgili bilgilere ulaşmayı sağlayan Trendyol, satın alma koşulları bakımından da büyük avantajlar sunuyor. Ütü kampanya ve dönemsel indirimleri sayesinde tercih edilen ürünlerin daha makul fiyatlara satın alınması mümkün oluyor. Yüksek kalitenin erişilebilir düzeydeki fiyatlara inmesini sağlayan indirimli ütüler, herkesin beğendiği modele uygun koşullarla erişmesini sağlıyor. Ütü indirim dönemlerinde gelişmiş modellerin dahi makul fiyatlarla bulunabildiği Trendyol’da ütü kampanya seçenekleri kullanıcıların yüzünü güldürüyor. Trendyol güvencesiyle yüksek performanslı bir model satın almayı düşünenler, ütü indirim fırsatlarını takip ederek istedikleri modele rahatlıkla ulaşıyor.